Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Edhem Dirvana ile Bozburun yatch klübü üzerine bir söyleşi

Bozburun Koyu'nun girişinde sağda yer alan Bozburun Yat Kulübü Butik Otel'in sadece 22 yatak kapasitesi var. Burası her odasının dekorasyonunda ailenin yadigâr parçalarının kullanıldığı, organik ve yöresel yemeklerin sunulduğu bir cennet mekan.

None Sana bu teknenin ne ifade ettiğini anlatır mısın?
Sevgili babam Prof. Dr. Süleyman Dirvana çok ilginç ve yetenekli bir insandı. Çok başarılı bir bilim adamı olmasının yanında çok da iyi bir denizciydi. 1950 yılında harap bir hâlde alıp Seddülbahir ismini verdiği teknesini tamir edip modernleştirerek yıllarca yat yarışlarına katıldı. 1920 yılında yapılmış olmasına rağmen, birkaç değişiklikle çok iyi gitmeye başlayan Seddülbahir aynı zamanda Türkiye'nin ilk solo yarış teknesidir. Küçüklüğümden beri İstanbul'da babamla yarışlara katılır, yazlarıda Bozburun'a ailecek seyahat ederdik. Denizde geçirdiğimiz bu süre çok keyifliydi. Hem çekirdek aile olarak baş başa çok güzel vakit geçiriyorduk hem de Ege sahillerinin doğal ve tarihi dokusunu doya doya inceleme fırsatı buluyorduk. Onunla daha uzun yıllar ait olduğu güzel sahillerimizde yelken yapabilmek adına onun restorasyonu ile uğraşıyorum.

 

None Osmanlı döneminin en ileri gelen ailelerinden biri olan Kıbrıslı Ailesi'nin bir ferdi olan Prof. Dr. Süleyman Dirvana ve eşi Zeynep Hanım'ın 1980 yılında tabiri caizse kendi elleri ile inşa ettikleri bu evi Süleyman Bey'in oğlu Edhem çok güzel bir butik otele çevirmiş. Süleyman Bey Türk denizcilik tarihinde efsanevi bir isim. 95 yaşında vefat edene kadar Süleyman Bey, 7.50 metre boyundaki Seddulbahir adlı teknesi ile neredeyse tüm kıyıları gezmiş. Mini bir denizcilik müzesi havasındaki bu otelde Zeynep Hanım'ın kendi elleri ile yaptığı birbirinden lezzetli yemekleri tadabilir, dönemsel yoga, nefes ve müzik terapilerine katılabilirsiniz.
Bize biraz babanızdan ve Seddülbahir teknesinden bahseder misin?
Neredeyse 90 yaşında bir tekne çocukluğun sanırım onun üstünde geçti.

 

None Bozburun’da yazlık olarak kullandığınız evi annen ve baban neredeyse kendi elleri ile inşa etmişler. Sen oraya yeni bir boyut getirdin ve orayı Bozburun Yat Kulübü ismi ile çok şık bir butik otel yaptın. 10 süit odadan oluşan, organik ve yöresel yemeklerin sunulduğu evini butik otel yapmaya nasıl karar verdin?
Teknedeki ve Bozburun'daki yaşam beni tabiata o kadar kuvvetli bağlamıştı ki, şehirde uzun zaman geçirdiğimde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmeye başladım ve Bozburun'da sürekli bir yaşam giderek daha cazip geldi. Ayrıca BYK, yıllardır babam ve annemle düşündüğümüz, sonrasında sevgili Rıfat ve rahmetli Esat Edin ile konseptini geliştirdiğimiz bir projeydi. 2005-2009 yıllarında Kemer Golf & Country Club'da çalışırken edindiğim tecrübelerin de bu oluşuma katkısı büyük oldu. Böyle bir yerde hem yaşayıp hem de bunu bir iş olarak sürdürebilmek eminim herkesin hayali. Ailem zaten 1996'dan beri Bozburun'a yerleşmişti, 2009 Ocak'ında ani bir kararla ben de Bozburun'a taşındım ve 19 Mayıs 2009'da çok yoğun bir çalışma sonucu BYK'nin açılışını yaptık. Bizimkilerin, özverili çabaları sayesinde yetişmiş bu meyvenin keyfini çıkartmak ve bunu anlayan insanlarla paylaşmak bana düştü sanırım. Bir sürü yeni dost edindim. Dahası, gelenler diğer misafirlerle arkadaş olup, evlerine döndüklerinde de görüşmeye devam ediyor.

 

None Bozburun Yat Kulübü’nde farklı birçok aktivite var. Yelkenden küreğe, yogadan perküsyona... Bunlardan bahseder misin?
Bozburun Yat Kulübü, spor, iyi beslenme ve sanatı bir arada sunan bir platform oldu. Akıl, beden ve ruh üçlüsünü dengede tutabilmek için misafirlerimize geniş bir aktivite yelpazesi sunuyoruz. Yelken, windsurf, kürek, su kayağı, wakeboard yapmanın yanı sıra yoga, pilates derslerine ve büyüleyici manzaralarda yürüyüşlere katılabilirsiniz. Bir de müzik köşemiz var, orda çeşitli müzik aletleri mevcut. Gelenler bir anda kendilerini müzik yaparken ya da misafir sanatçıları dinlerken bulabiliyor.

 

None Otel için mini bir denizcilik müzesi dense yanlış olmaz. Özellikle babandan kalan kütüphane başlı başına bir kültür abidesi. Burası tüm konuklara açık mı?
Teşekkür ederim. Bu söyledikleriniz doğru, yıllarca babamın toplamış olduğu denizle ilgili, resim, harita, araç-gereç ve mecmualar hatırı sayılır bir arşiv oluşturmakta. Misafirlerimizin denizciliğe daha da yakınlaşabilmeleri için arşivimizi onların hizmetine açtık.

 

Otelini genelde kimler ziyaret ediyor? En yoğun yaz ayları mı?
Bizi tercih edenler denizle iç içe yaşamayı, iyi yemek yemeği, güzel müzik dinlemeyi seven, kısacası yaşam kalitesine önem veren insanlar. Temmuz-Ağustos aylarında çok yoğun oluyoruz. Dahası yazın bölgede dolaşan yat sayısı artmakta, mavi yolculuğa çıkanlarda restoranımızdan ve kulüp atmosferinden faydalanmaktalar. Ancak şahsen baharları seviyor ve dostlarıma tavsiye ediyorum. Hem hava daha ılık hem de bölge daha tenha oluyor.

 

None Annen Zeynep Hanım’ın yemek konusunda çok marifetli olduğunu biliyoruz. Oteldeki yemekler onun eseri mi?
Annem sağ olsun, birçok konuda marifetli olmanın yanında yemek hususunda bir gurme. Geçen sezon ekibe katılan aşçıbaşımız Söğüt Köyü'nden gelen genç ve çok yetenekli bir arkadaş. Annemin yönlendirmesiyle daha da gelişti. Bizim için en önemlisi misafirlerimize taze malzemeler ve sevgi ile yapılmış yeni lezzetler sunabilmek. Bunların arasında annemin icadı özel tarifler de en çok tercih
edilenlerden.

 

None Sen şu anda bir filmde de oynuyorsun? Otel ve oyunculuk arasında bölünmek sana zor gelmiyor mu? Asıl gönlünde yatan aslan ne?
Çekimler sezona denk gelmediği için şimdilik bir problem yok. Oyunculuk, keyif aldığım yeni bir tecrübe. Kendimi iyi hissettiğim başka projeler olursa devam edebilirim. Ama neticede yapmak istediğim, sevdiğim insanlarla birlikte, şehirden uzak, sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek ve bol bol yelken yapabilmek.


Tuana Zeynep Bilgin