Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Yüzüklerin Lady'si.. Loree Rodkin

Bir şeyi gerçekten çok isterseniz, kesinlikle size geri dönüyor! İstek listemin ilk sıralarında özellikle yüzükleri ile yer alan Loree Rodkin benim en beğendiğim mücevher tasarımcılarının başında geliyor.

None Bundan bir ay önce, Londra'daki Joseph butikte onunla tesadüfen karşılaştım. Öyle mütevazı ve canayakındı ki, Womenist'e röportaj vermesini sorduğumda  hiç tereddütsüz kabul etti. Havalara uçmuştum, umarım yakında yüzüklerinden biri parmağımda ışıldar!

Bağlantıları güçlü Hollywood tasarımcısı Loree Rodkin, erken yaşlarda takıyla ilgilenmeye başladı. Neredeyse 20 yıldır mücevher tasarlıyor ve çalışırken kendi içgüdülerini takip ettiğini söylüyor. İçmimar olarak mezun olan Rodkin, kariyerinin ilk dönemlerinde Sarah Jessica Parker, Brad Pitt, Judd Nelson ve Virginia Madsen gibi ünlü isimlere menajerlik yaptı. Mücevher tasarımcılığına aslında hobi olarak başlayan tasarımcı, annesinin ona aldığı doğum günü hediyesi ile ilk takı koleksiyonunu tasarımını yaptığında henüz 12 yaşındaydı.  1989 yılında kendi takı koleksiyonunu hazırladığında ilk müşterisi Elizabeth Taylor oldu. Daha sonra Barbra Streisand, Cher, Madonna, Aerosmith ve Rihanna da onun tasarımlarını severek takanlar listesine dahil oldu. Michelle Obama’nin, esinin ABD Başkanlık Yemin Töreni'nde 61 karatlık küpe ve 13 karatlık yüzükle birlikte 13 adet beyaz altın ve elmastan oluşan bilezikleri Loree Rodkin imzasını taşıyordu.

Grammy, Akademi Ödülleri ve Altın Küre’de yer alan Rodkeen, aynı zamanda Elle dergisinin kapağında Shakira'yla, Vanity Fair'de de Johnny Depp'le pozlar verdi.

None Herhangi bir lakabınız var mı?
Rocky ve Rocking Rodkin. Cher bana burada yayınlayamayacağınız bir hayvan ismi taktı.
En sevdiğiniz yemek?
Pasta
Çocukken en sevdiğiniz film karakteri kimdi?
Süperman, keşke bende uçabilseydim.
Hobileriniz neler?
Sanat koleksiyonculuğu.
Pişman olmadığınız suçluluk nedir?
Ayakkabı alışverişi, kimi kandırıyorum, her şeyi alıyorum!
Arkadaşlarınızlayken en çok ne yapmayı seversiniz?
Seyahat etmeyi ve dedikodu yapmayı.
Sizin modanızda asla olmaz...
Sweatshirtler!
 En gurur duyduğunuz an?
 Michelle Obama'nın mücevherlerini tasarlamak için seçilmem. Bu, sanki bir moda akademi ödülü kazanmak gibi bir şeydi.
Seyahatte çantanızda ne olur?
Kaşmir bir battaniye, seyahat yastığı, el kremi, dudak parlatıcısı, yüz nemlendiricisi, roll on deodorantım, Gothic 1 parfüm yağı ve uyku haplarım.
Tasarımcı olmadan önce, eğlence sektöründe menajerlik yaptınız, aynı zamanda da  dekoratördünüz. Hatta bu sene yeniden dekoratör olarak Beverly Hills'te bir restoranı dekore ettiniz. Peki sizi mücevher tasarlamaya yönelten ne oldu?
12 yaşından beri takı tasarlıyorum. Bu doğal bir kariyer değişimi oldu benim için. Menajerlik, iç mimari ve mücevher, tüm kariyer seçimlerim, bakış açısıya ilgili.

None Bir keresinde Loree Rodkin'in parti kızı değil de gerçek bir LA (Los Angeles) kadını olduğunu okumuştum. Cher, Richard Gere, Elton John gibi bir sürü ünlü arkadaşınız var. LA'de parti hayatına bağlı olmamayı nasıl başarıyorsunuz?
Alkolün tadına tahammül edemiyorum! Tutarlı olmak daha eğlenceli.

Tasarımlarınızı nasıl tanımlarsınız? Biraz rock'n roll, biraz ortaçağ tarzı mı mesela? Size ilham veren nedir?
Benim imzamda modern ve ortaçağ stili buluşuyor. Sanattan, mimariden ve doğadan esinleniyorum; vintage binalardan, kiliselerden...

Sadece mücevher değil ayrıca mum, çanta ve gözlük de var. Ilori gözlükleri büyük bir başarı! Elton John'da 1000'den fazla bu gözlüklerden olduğunu okumuştum. Neden tıpkı çanta ve mumda olduğu gibi gözlük de tasarlamaya karar verdiniz?
Ben gözlük sürtüğüyüm. Aksesuar olarak gözlüklere bayılıyorum. Salma gözlük markasI  için bir şeyler tasarladım, şimdi tüm dünyaya satıyoruz.

ABD Başkanlık Yemin Töreni'nde Michelle Obama sizin tasarımlarınızı kullandı. Sizi nasıl seçti, yollarınız nasıl kesişti?
Beni Şikago'daki Ikram isimli bir dükkan aracılığıyla bulmuş. Onunla Smithsonian Müzesi'nde tanıştık, takılarımdan biri  müzedeki 'First Lady'ler Koleksiyonu'nun bir parçası olduğu zaman.

None Elizabeth Taylor başta olmak üzere ünlü pek çok müşteriniz var. Yıldızlarla çalışmak zor mu?
Ünlü insanlarla çalışmayı seviyorum, onlar benim ilham perilerim. Beni daha da ileriye gitmeye zorlayan ilham perilerim. Rod Stewart ve Alice Cooper'ın evlerinin tasarımını yaptım, Brad Pitt, Sarah Jessica Parker ve Robert Downey Junior'a menajerlik yaptım. Ve şimdi de Elizabeth Taylor, Madonna ve diğerleri için takı tasarlıyorum.

Tasarladığınız en özel parça nedir?
İçiçe geçmiş yüzüklerim ve uzun ortaçağ dönemi zırh yüzüklerim. Dayanıklılık, güzellik ve kuvvet için.

Geçtiğiniz yaz Türkiye'ye geldiğinizi söylemiştiniz. Nereye gittiniz, eğlendiniz mi?
Boğaz'da bir evde kaldım. Rahmi Koç'un özel adasına arkadaşlarla gittim. Çok keyifliydi.
Türkiye'deki en güzel anınız?
Boğaz'da dolaşmak, Osmanlı mabedi gibi geceler  parlıyor ve havaifişekler suya yansıyor. Muhteşem bir görüntü Boğaz.
Bir sonraki projeniz nedir?
Tüm dünyaya hakim olmak! Sadece şaka yapıyorum. Mum ve parfümlerimi tüm dünyada piyasaya çıkarmak istiyorum.

Tuana Zeynep Bilgin